Odpowiednie warunki bytowe to podstawa
Każdy hodowca trzody chlewnej powinien odpowiednio zadbać o warunki bytowe zwierząt. Prawidłowe zadbanie gwarantuje lepszą hodowlę, mniej chorób i większy zysk. Jest to kluczowe, aby bezpiecznie hodować zdrowe zwierzęta, optymalizując jednocześnie wysokie koszty utrzymania.
Dwa systemy chlewni
Współczesne chlewnie dla prawidłowej hodowli są urządzane w dwóch wariantach, pierwszy to wariant ściółkowy, a drugi na rusztach. Wariant ściółkowy opiera się na hodowli na ściółce to znaczy, że podłoga kojca wyłożona jest grubymi warstwami ściółki. Kiedy ściółka się dostatecznie zużyje, hodowca musi dokładnie wysprzątać i odkazić kojec z odchodów, a następnie nałożyć kolejne warstwy nowej ściółki. System rusztowy polega natomiast na zamontowaniu pewnego rodzaju rusztu w kojcu, bez użycia ściółki. Dzięki otworom o odpowiedniej głębokości i szerokości, wszystkie odchody i nieczystości znajdują się błyskawicznie w gnojówce. Oszczędza to doprowadzenia do zakażeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu czystość w pomieszczeniu utrzymuje się o wiele łatwiej i znika problem, skąd pozyskać ściółkę.
Co zrobić z odchodami?
Dla niewtajemniczonych, wariant ściółkowy rusztowy wydaje się zapewne abstrakcyjny, ponieważ nasuwają się pytania co dalej z gnojowicą skoro mieści się bezpośrednio pod kojcem? Czy takie rozwiązanie jest zdrowe? W systemie rusztowym opracowano sieci kanałów, które powodują, że gnojowica od razu odprowadzona jest do zbiornika znajdującego się na zewnątrz budynku. Kanały mogą przybierać różną formę i być o różnej długości, w zależności od położenia chlewni, ukształtowania powierzchni terenu i innych uwarunkowań. Do odprowadzania odchodów, również służą systemy. Pierwszy z nich to system grawitacyjny polegający na natychmiastowym spływie nieczystości poprzez pochyłość kanału. Inne systemy wykorzystują pompy i przepompownie do gnojowicy.
Dlaczego hodowla chlewni na ruszcie jest bardziej opłacalna?
Przyczyn wybierania metody hodowli na ruszcie jest bardzo wiele. To rozwiązanie jest bardzo szeroko praktykowane z kilku powodów, po pierwsze hodując trzodę w systemie rusztowym poprawiamy jakość ich życia i zdrowia, a więc nasza hodowla jest dużej jakości, ograniczamy z tego powodu wizyty weterynarzy i strat. Ważna jest także wentylacja. Dzięki natychmiastowemu odprowadzaniu moczu i odchodów, w kojcu znacznie poprawia się jakość powietrza, co jest niezwykle odczuwalne przy hodowli dużej ilości zwierząt. Kolejnym atutem jest znaczna minimalizacja ryzyka przenoszenia chorób, co jest niewątpliwie największym i najczęstszym problemem hodowców. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować koszty utrzymania, redukując jeo koszt ściółki oraz środków chemicznych, niezbędnych do czyszczenia nawierzchni podłogowej w kojcu. Ponadto, hodowle na ruszcie nie wymagają tak dużej ilości czasu potrzebnego na sprzątanie w porównaniu do tradycyjnej hodowli. Ruszt w zależności od rodzaju wystarczy przemyć silnym strumieniem wody.
No responses yet